שימוש במערכות סולאריות במדינות שונות בעולם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שימוש במערכות סולאריות במדינות שונות בעולם

אנרגיה סולארית בישראל איננה משהו חדש, אך עדיין יש לנו לא מעט מה ללמוד מהעולם הרחב. ידוע כי לאחרונה הגבירה הממשלה את הצעדים שמקדמים הכנסה של מערכות חדשות לייצור אנרגיה סולארית בישראל. הפריסה של מערכות אלה נקלטה היטב במגזר העסקי וגם בלא מעט בתים פרטיים. אפילו בקיבוצים ומושבים רבים שוקדים בימים אלה על התקנת פנלים סולאריים סמוך לשדות, מעל דירים או חממות. אך מה לגבי העולם? כל העובדות שמעניין לדעת.

מי המדינה המובילה באנרגיה סולארית?

אם חשבתם שהמדינה המובילה בעולם בהתקנת מערכות סולאריות זו ארצות הברית, נכונה לכם הפתעה. נכון, ארה"ב היא אחת המובילות בתחום הזה ובכל זאת, היא כיום מדורגת רק שניה בעולם, עם הפקה של כ-85 אלף ג'יגה וואט שעה במתקנים מהסוג זה. הרבה לפניה נמצאת סין. המדינה הזאת שמשקיעה בשנים האחרונות הון בהתקנת תשתיות חדשות והחלפת תשתיות ישנות מייצרת כיום לפי ההערכות כמות כפולה של אנרגיה נקיה המבוססת מהשמש ביחס לארצות הברית. ואם תהיתם מי המדינה השלישית, מתחת לסין ולארצות הברית בתחום, הרי שזו יפן. במדינה מפיקים קצת יותר מ-60 אלף ג'יגה וואט שעה. אגב, בארצות הברית הצליחו להביא להתקדמות עצומה בזכות הטבות מס שהוזרמו לתחום. הממשל הפדרלי מעניק הטבות נאות וחלק מהמדינות באמריקה, הצטרפו עם חבילת תמרצים משלהן. האם בישראל ינקטו צעדים דומים בקרוב? לא ברור

מיהן המדינות המובילות בייצור חשמל סולארי מחוץ לאירופה

השימוש באנרגיית השמש להפקת חשמל רחוק עדיין מכדי מימוש מלא. אך ההתפתחות המואצת בתחום הזה נמצאת בשיאה. ההבנה שיש גבול למקורות האנרגיה הוותיקים והעובדה שחשמל מפחם או מנפט זה הפקה בזבזנית ומזהמת הפכו את התחום של אנרגיה מתחדשת לשיחת היום. במדינות כדוגמת ישראל או מדינות ערב או אפריקה, תנאי הטבע הופכים את קרני השמש לזמינים מרבית השנה אם לא כולה. חלק מהמדינות שטופות השמש אכן כבר השכילו להימצא בחזית בתחום הזה אך מדינות מסוימות (למשל באפריקה) טרם הצליחו לפתח שוק משוכלל של הפקת אנרגיה סולארית בשפע. בין המדינות המובילות בעולם בתחום המערכת הללו ניתן למצוא כמה ממדינות אירופה, הכלכלות החזקות ביותר. אך גם מעצמות מתפתחות וכלכלות פחות מפותחות הצליחו בחלקן למשוך השקעות לתחום הזה. מחוץ לאירופה, בולטת הודו, שבה מיוצרים כ-30 אלף ג'יגה וואט שעה. גם באוסטרליה כמות ייצור החשמל הירוק על בסיס השמש מרשימה. אמנם זו כרגע כמות של שליש ביחס להודו, אולם זה עדיין נותן למדינה מקום בעשיריה המובילה של המדינות החזקות ביותר בתחום הזה. 

מערכות סולאריות באירופה

במובנים מסוימים ישראל דומה למדינה מתקדמת באירופה. אבל מבחינת ההשקעות באנרגיה סולארית, יש לנו עוד מה ללמוד, לפחות מכמה מהמדינות המובילות באיחוד. לא בכל אירופה הצטרפו לקטר המוביל בתחום (גרמניה), אולם במערב אירופה בהחלט יש במה להתגאות. אמנם המדינות לא יצליחו לסגור את הפער מול סין בשנים הקרובות, אבל בישראל נותר בכל זאת לראות, להסתכל וללמוד. בסין, אגב, חותרים בשנתיים שלוש הקרובות להכפיל את סך ייצור החשמל, ללא צורך בפחם, ללא צורך בנפט או בגז טבעי. אז מה באירופה? מלבד גרמניה, בריטניה, ספרד וצרפת מפיקות קצת מעל 10 אלפים ג'יגה וואט שעה של חשמל. באיטליה, מסתבר שלא רק האופנה העילית משגשגת אלא גם האנרגיה הסולארית, עם תפוקה של יותר מכפול. איטליה הודיעה לא מכבר כי עד סוף העשור הם מתכוונים להמשיך בהקמת מתקנים נוספים, ומהצלחה שלהם עד כה, אפשר בהחלט להאמין להם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות