טסלה משקיעה באגירת אנרגיה בישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

סוללות איכותיות מספקות חשמל למכשירים סלולריים, למחשבים נישאים, לכלי רכב חשמליים. וכעת, צפויות להגיע לארץ סוללות מסוג חדיש, שיזרימו דם חדש לתחום הסולארי. חברה טסלה מעורבת בכך וכעת כדאי להכיר גם את השותפה הישראלית. 

נופר אנרג'י וטסלה משתפים פעולה

כולם כבר מכירים את טסלה, המותג ויצרנית הרכבים החשמליים הגדולה בעולם. אך מה שבינתיים פחות ידוע בארץ זה שטסלה לוקחת חלק בתחום האנרגיה הירוקה לא רק בתחום התחבורתי. כעת, צפויה החברה לשתף פעולה עם חברה ישראלית, בתחום של אגירת אנרגיה סולארית. זהו תחום בעל חשיבות עליונה לשיפור היעילות של מתקנים סולאריים. בכל הארץ ניתן לראות עוד ועוד גגות סולאריים. מקימים אותם בגגות של בתים פרטיים אך גם בבניינים משותפים וכן במתקנים תעשייתיים, באדמות חקלאיות ועוד. שחקן משמעותי בישראל בהפקת אנרגיה מתחדשת, ושמו נופר אנרג'י, משתף פעולה בחודשים האחרונים עם חברת טסלה. החברה הישראלית הודיעה לטסלה על רצונה לרכוש מערך נכבד של סוללות מיוחדות. אותן הסוללות נועדו לאגור את האנרגיה שמתקנים סולאריים מייצרים בשעות היום, בזכות אור השמש. היכולת לאגור את האנרגיה באמצעות הסוללות מאפשר שימוש באנרגיה סולרית מתחדשת, לא רק בשעות האור והיום אלא גם בשעות הלילה ובשעה שהשמש איננה מאירה. מדובר בצעד חשוב לכיוון היציבות האנרגטית והיציבות באספקה. 

השקעה של עשרות מיליוני דולרים

לאורך שנת 2021 הגיעה החברה הישראלית לכמה הסכמים עקרוניים עם טסלה. על פי הדיווחים, הסוללות צפויות להיות בעלות יכולת אגירה של הספק בן מאות מגוואט שעה. על פי דיווחי נופר אנרג'י שפורסמה עד כה, השקעתה הנוכחית בסוללות עומדת על מעל 80 מיליון דולר. מערכות האגירה הינן מתקנים משוכללים ביותר, שצפויים להיות מוקמים בתהליך רב שלבי. למעשה, במועד כתיבת שורות אלה, החלו להקים את אחד המתקנים העיקריים שעליהם סוכם בין החברות ונקבעו מועדים להתקדמות פרויקטים נוספים. 

פריסת מערכות בשיתוף גורמים במשק הישראלי

הפתרונות לאגירת חשמל נועדו לתמוך בשיפור המערכות הסולאריות ובשיפור הכדאיות הכלכלית שלהן. השימוש במערכות אלה צפוי לגדול וניתן יהיה להבטיח אספקת חשמל ראויה, גם בשעות השיא שחלקן משיק לשעות הערב או מגיע לשעות הלילה המאוחרות יותר. על פי גורמים המעורים בפרטים, מערכות אגירה יוקמו ויתופעלו עבור גורמים שונים במשק הישראלי. כך לדוגמא, מערכות אגירת חשמל בשיתוף גורמים תעשייתיים, חברות למסחר, יישובים חקלאיים כגון קיבוצים ומושבים ועוד. 

במועד כתיבת הדברים, כבר החל לפעול מתקן אגירה מתוצרת טסלה באחד הקיבוצים בארץ. במהלך שנת 2022 ואילך צפויים מתקני אגירה נוספים, במתכונת דומה, לפעול בשיתופי פעולה עם קיבוצים וחברות עסקיות. בכירים בחברת נופר אנרגי' הסבירו כי הם מנהלים שיתופי פעולה עם גורמים רבים, לרבות לצורך רכישת ציוד בתחום מערכות סולאריות. מערכות אלה יפרסו בישראל, אך הניסיון המצטבר יאפשר לחברה להתפתח בענף גם מעבר לים. 

להאיץ את הקמת מתקני האגירה בישראל

גורמים בתחום האנרגיה הסולארית מברכים על ההתקדמות הישראלית בנושא. על פי ההערכות, כבר בתחילת 2022 יושלמו עוד כמה וכמה מתקנים אגירה שיוצמדו למערכות סולאריות פעילות או כאלה שיוקמו בקרוב. קיבוצים וגורמים עסקים שיחוברו למערכת בעלות הספק ניכר יוכל לוותר על רכישת חשמל מגורמים אחרים, ובראשם חברת החשמל. זאת אומרת שאספקת כלל האנרגיה הנדרשת לקיבוצים שלמים, למפעלים ולגורמים עסקיים תתבסס אך ורק על תאים פוטו וולטאים. התאים יפיקו חשמל בשעות היום וחשמל עודף ישמר במערך הסוללות. מדובר על צעד גדול קדימה, בתחום של האנרגיה הירוקה בישראל. 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות