קליפורניה מחייבת להתקין לוחות סולאריים. בקרוב גם בישראל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

העולם מתחמם וזו עובדה. שינויי האקלים שחווה העולם אינם תוצאה של גזירת גורל. במידה רבה, השינויים הדרמטיים הללו נובעים משנים של הזנחה בתחום האנרגיה המתחדשת. גזי החממה שנפלטים עקב שריפת נפט או פחם מעלים את הטמפרטורה בכל העולם. אגב כך, גם חווים עליה בהימצאות המזהמים באוויר. קליפורניה קיבלה לאחרונה החלטה דרמטית, בנוגע ללוחות סלולריים. האם מציאות כזאת, של חיוב להתקין לוחות ליצירת אנרגיה ירוקה, אפשרית גם בישראל?

מי באמת צורך המון חשמל 

תחנות כוח שפועלות על פחם או על נפט מספקות את מקור האנרגיה החשוב לכולנו – חשמל. אבל אם בעבר לא הייתה אפשרות אחרת, הרי שכיום פתרונות ליצירת אנרגיה על בסיס מקורות בלתי מתכלים כגון שמש או רוח, זמינים. הם יעילים יותר וגם עולים פחות מכפי שהיה עד כה. בישראל, פחות מ-35 אחוז מצריכת החשמל מופנית לתעשייה. בנוסף, משקי בית והמגזר המסחרי תורמים לעשרים וחמישה אחוזים מכמות הגזים שגורמים לאפקט החממה. מסקנה – אם אפשר יהיה להפוך את המגזר המסחרי ואת משקי הבית ליצרני חשמל ירוק, למשל על ידי התקנת גגות סולאריים, אפשר יהיה לראות ולהרגיש את המהפך. בקליפורניה שבארצות הברית מכירים את המספרים הללו, שדומים יחסית לאלה שבישראל. לאור זאת, הוחלט על רפורמה חסרת תקדים, של חיוב הציבור להתקין לוחות סולאריים. 

מה קבעו מקבלי ההחלטות בקליפורניה 

מקבלי ההחלטות בקליפורניה החליטו שכבר בעתיד הקרוב, למעשה החל משנת 2023, יחויבו קבלנים להקים פתרונות סולאריים. מתקנים להפקת אנרגיה סולארית יוקמו בכל מבנה חדשה או במבנים משופצים, מסוגים שנקבעו. כך למשל, בעת הקמה של בתי ספר, מבנים לאחסון, בתי מלון, משרדים, בתי מגורים ומבנים אחרים, ההתקנה של לוחות סולאריים תהיה חלק חיוני מהקמת המבנה. יאושרו אך ורק תוכניות בניה שיכללו את הלוחות הללו, כמו גם התקנים שנועדו לאפשר אגירה של החשמל שיוצר, לצורך שימוש עתידי. התוכנית נועדה לקדם גם שימוש במצברים נלווים, כך שניתן יהיה להשתמש בחשמל שנוצר בשעות האור, גם בשעות החשיכה. מקורות בקליפורניה מדווחים כי בנוסף, ינקטו צעדים שנועדו לייעל את השימוש באנרגיה וכן הכנסת מכשירים חשמליים על חשבון מכשירים הפועלים באופנים אחרים (כמו כן, הטבות ברכישת רכבים חשמליים). 

כיצד ההחלטה בקליפורניה משפיעה עלינו 

אמנם קליפורניה רחוק מישראל, אך גם זו מדינה שטופת שמש וחמה. יתר על כן, ההחלטה שהתקבלה שם צפויה להשפיע באופן מובהק גם על הנעשה בישראל. קחו לדוגמא את העובדה הבאה: ככל שיותר מתקנים סולאריים ולוחות יוזמנו מהיצרנים, כך צפויים הלוחות הללו להפוך לזולים יותר. גם הטכנולוגיה הזאת צפויה להשתפר עוד, כך שיתקבל אפקט כפול. מצד אחד, לוחות חדשים יהיו יעילים יותר מהנוכחיים בייצור חשמל סולארי. בנוסף, מחירי הלוחות יוזלו יותר מכפי שהם כיום. בארץ, אמנם לא ניתן לצפות בעתיד המיידי לחיוב של קבלנים בהקמת מתקנים מהסוג הזה, אך יתכן שבהמשך לא יהיה מכך מנוס וזה גם יהיה מאוד משתלם, כלכלית וסביבתית. 

נסיים בבשורה חשובה נוספת. אם עד לפני שנים מספר נדמה היה ששרי הממשלה לא מקדמים מספיק את תחום האנרגיה המתחדשת, באה שרה חדשה והוכיחה שאפשר אחרת. שרת האנרגיה הנוכחית של מדינית ישראל יוזמת התקנת מערכות סולאריות על גגות של בתי ספר בישראל ומוסדות ציבור אחרים. אז אמנם אנחנו עדיין לא קליפורניה. עדיין אין חיוב להתקין לוחות סולאריים שיצרו מהפכה באנרגיה המתחדשת. אבל אין ספק שאנחנו צועדים בכיוון הנכון וגם מקבלי ההחלטות בישראל מבינים זאת.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות